Найбільш розповсюдженими типами хронічних ран є:
• Венозні трофічні виразки
• Виразки при синдромі діабетичної стопи
• Травми тиску (пролежневі виразки)

Венозні трофічні виразки

Захворювання вен лежать в основі приблизно 80% всіх випадків утворення трофічних виразок нижньої кінцівки. Під трофічною виразкою розуміють дефект шкіри або слизової оболонки, що виникає в результаті порушення трофіки тканин.
Венозна трофічна виразка — це глибокий, тривалий час незаживаючий дефект тканин, викликаний важкими порушеннями венозного відтоку, як по поверхневим, так і по глибоких венах. Як правило, венозні трофічні виразки утворюються на запущених стадіях варикозної хвороби, або внаслідок тромбофлебіту глибоких вен.

     

Найчастіше трофічні порушення виникають в тканинах стопи і гомілки - це пов’язано з тим, що відтік крові від нижніх кінцівок дещо ускладнений, навантаження на вени тут більше, ніж в інших відділах організму, і тому ноги страждають в першу чергу. В основному, венозні трофічні виразки виникають у осіб похилого віку, при цьому у жінок вони зустрічаються частіше, ніж у чоловіків.

Виразки діабетичної стопи

Цукровий діабет є основною причиною розвитку виразок на стопі.
Синдром діабетичної стопи — це патологічний стан, що виникає при порушенні кровообігу і / або ураженні периферичних нервів нижніх кінцівок і, як наслідок, м’яких тканин, а потім і кісток стопи. Проявляється гострими і хронічними виразками, ураженням кісток і суглобів, на більш пізніх стадіях — гнійно-некротичними процесами. У запущених випадках розвивається гангрена, що призводить до ампутації стопи.

   

У пацієнтів з цукровим діабетом обмін речовин часто порушений внаслідок високого рівня глюкози в крові. Тому ураження периферичних нервів і порушення кровообігу в стопах є вторинними патологічними станами. У зв'язку з цим підвищується ризик того, що навіть незначні травми в області стоп у пацієнтів, що страждають на цукровий діабет, не відчуваються пацієнтами, довго не гояться і розвиваються з утворенням виразки.
Найбільший ризик розвитку діабетичної стопи відзначається в тих випадках, коли травматичні ушкодження діагностуються занадто пізно. Пацієнт не відчуває в достатній мірі точку тиску та біль і часто не помічає появу мозолів і дрібних крововиливів.

Травми тиску

Сама назва цього типу хронічних ран характеризує найбільш часту причину свого утворення — дії тиску на ділянку тіла (як правило, у пацієнтів з порушеною мобільністю). 
Травма тиску — це локальне пошкодження шкіри та/або прилеглих тканин, що найчастіше утворюється у зоні кісткового виступу, внаслідок тиску на ділянку або тиску у поєднанні зі зміщенням, тертям та мікрокліматом.

     

Травма тиску може утворитися на будь-якій ділянці тіла. Найчастіше виникають у важко хворих пацієнтів з порушеною мобільністю (лежачі пацієнти з неврологічними, онкологічними, травматологічними патологіями).
Найпоширені місця утворення — зони кісткових виступів (область крижа, кості стегна, тазостегнового суглобу, п'яти, лікті).

До групи підвищеного ризику можна віднести пацієнтів з наступними станами:

• Похилий вік
• Обмежена рухливість
• Травми кісток тазу або хребта
• Порушення периферичного кровообігу
• Нетримання калу і сечі
• Неврологічні розлади
• Анемія
• Зневоднення організму
• Лікування цитостатиками

 

<< Хронічні рани. Що вони собою являють, чому вони виникають і які їх наслідки?