Компресійна терапія використовується на кожному етапі хронічної хвороби вен. Фахівці підбирають тип та ступінь тиску індивідуально для пацієнта. Ми розповімо Вам про протипоказання та наслідки компресійної терапії.

Що таке компресійна терапія?

Компресійна терапія означає застосування зовнішнього тиску для отримання хорошого клінічного ефекту. Усі методи компресійної терапії повинні бути ефективними і повторюваними, а тиск, який ми докладаємо, повинен бути поступовим і максимально постійним.

Які є види компресійної терапії:

Наразі є багато варіантів вибору правильного типу компресійної терапії, починаючи від компресійних бинтів (короткі та довгі еластичні бинти у багатошарових системах), закінчуючи готовими виробами з поступовим стисненням (шкарпетки до колін, панчохи, колготки) та компресійних бандажів (наприклад, Circaid), до пристроїв з переривчастим пневматичним стисненням (IPC).

Тип компресійної терапії та ступінь тиску завжди підбираються індивідуально для пацієнта з урахуванням прогресування венозної хвороби та супутніх захворювань, що дозволяє визначити показання та врахувати протипоказання до її застосування. Комунікація між пацієнтом та членами його сім’ї або особами, що здійснюють догляд, також має важливе значення для того, щоб у повній мірі використати переваги обраного методу лікування.

В яких випадках рекомендується компресійна терапія?

Компресійну терапію застосовують на кожному етапі хронічної хвороби вен, від C0 до C6 за класифікацією CEAP.

1. Компресійне лікування є основним лікуванням у пацієнтів з венозними виразками.

2. Використання готових компресійних панчох із ступінчастим стисненням рекомендується як ефективний метод лікування ознак та симптомів хронічної хвороби вен.

3. Використання компресійних пов’язок та вправ для ходьби рекомендується як початкове лікування у пацієнтів з венозними виразками ніг.

4. Рекомендується використовувати готові продукти з поступовою компресією для зменшення частоти рецидивів венозних виразок.

5. Ми рекомендуємо використовувати «двокомпонентні системи» для покращення ефекту лікування венозних виразок на ногах.

6. Ми рекомендуємо використовувати «двокомпонентні системи» для зменшення болю при лікуванні венозних виразок ніг.

7. При лікуванні венозних виразок рекомендується багатошарова компресійна терапія. Рекомендується тиск 40 мм рт. ст. на рівні щиколотки, якого досить для зниження венозної гіпертензії.

 

Немає належного лікування хронічної хвороби вен без застосування на кожному етапі компресійної терапії - про це вже знав Гіппократ, який рекомендував своїм пацієнтам застосовувати тиск.

 

Які протипоказання до застосування компресійної терапії?

Компресійні вироби вибираються після медичної консультації, під час якої лікар визначає тип та рекомендований ступінь компресії та перевіряє наявність будь-яких протипоказань. Вони включають:

1. Захворювання артерій нижніх кінцівок, пов'язане з ішемією нижніх кінцівок

2. Виразки артеріальної етіології (Спостерігається порушення артеріального кровотоку (оклюзійна хвороба периферичних артерій). Недостатнє надходження крові, багатої киснем, означає, що навіть прості рани не можуть належним чином загоїтися і викликають запалення. Зазвичай артеріальна виразка ніг виникає на пальцях або підошвах стоп.)

3. Виразки змішаної етіології (Лікарі говорять про це, коли "відкрита нога" виникла внаслідок одночасного звуження обох кровотоків - венозної та артеріальної судинної систем.) 

4. Серцева недостатність

5. Діабетична мікроангіопатія.

Зазвичай це не абсолютні протипоказання, але вони мають значний вплив на зміну ступеня компресії, що використовується в компресійній терапії.

Як довго можна використовувати компресійну терапію?

За словами експертів, немає мінімальної або максимальної тривалості застосування компресійної терапії. Хронічний характер захворювання та хороший клінічний ефект після застосування відповідного методу компресійної терапії часто пов’язані з необмеженою тривалістю застосування цього методу лікування. Тож можна з упевненістю сказати, що у багатьох випадках на все життя.

Які ефекти компресійної терапії найбільш цінуються пацієнтами?

Пацієнти найбільше цінують зменшення болю та набряку нижніх кінцівок та помітне прискорення загоєння виразки. Фахівці зазначають, що для отримання найкращих клінічних результатів пацієнту дуже важливо послідовно використовувати відповідний метод компресійної терапії.