Рання діагностика інфекції в рані та її ефективне лікування - це проблеми, з якими стикається медичний персонал у своїй професійній практиці. Успіх у боротьбі з ними має вирішальне значення не тільки для здоров’я пацієнта, а й для витрат на медичне обслуговування. Часто це багато в чому залежить від вибору найкращої, спеціалізованої пов'язки. Перевірте, що потрібно пам’ятати при обробці інфікованої рани.

1. Симптоми інфекції - гострі рани та хронічні рани

Фахівці зазначають, що симптоми інфекції різні при гострих ранах (хірургічних, травматичних, опікових) і хронічних, таких як виразки діабетичної стопи, трофічні виразки і травми тиску (пролежні). Симптоми місцевого інфікування гострих ран включають: появу болю або наростання наявного болю, почервоніння, збільшення місцевого тепла, набряк, гнійні виділення, лихоманку, затримку або припинення загоєння, абсцес, неприємний запах. Опіки також включають відторгнення шкірного трансплантата, а в глибоких ранах - ущільнення, збільшення розміру рани, незрозумілий ріст лейкоцитів або симптоми системної інфекції. Симптоми місцевого інфікування хронічних ран включають: появу болю або посилення рівня наявного болю, а також зміну його рівня, затримку або зупинку процесу загоєння, набряк навколо рани, кровотечу або крихку грануляцію, неприємний запах (або зміна запаху), зміна кольору рани, зміна кількості гнійного ексудату, затвердіння тканин.

2. Місцеве лікування - стратегія TIME

Місцеве лікування повинно ґрунтуватися на припущеннях стратегії TIME (TISSUE  - видалення некротизованих і нежиттєздатних тканин, INFECTION - боротьба з інфекціями і запаленями, MOISTURE - забезпечення оптимальної вологості рани, EDGE OF WOUND - стимуляція утворення епідермісу), яка на кожному етапі спрямована на діагностику перешкод, які гальмують і протидіють процесу загоєння ран. Тому лікування інфікованої рани ґрунтується на декількох заходах: хірургічне лікування і правильна перев'язка рани спеціалізованими пов'язками і, при необхідності, проведення системної антибактеріальної терапії.

3. Підбір відповідної пов'язки на інфіковану рану

Для інфікованих ран слід використовувати пов'язки з антибактеріальними властивостями і здатністю поглинати ексудат з мікроорганізмами, а також поглинати запахи. Рекомендовано для лікування інфікованих ран, серед іншого, срібловмісні пов'язки, такі як Atrauman® Ag виробництва компанії Paul Hartmann.

Atrauman® Ag - це антибактеріальна стерильна пов'язка, що вкрита сріблом та просочена маззю, яка не містить активних інгредієнтів. Основа пов'язки - гідрофобна поліамідна сітка, покрита металевим сріблом. Atrauman® Ag значно знижує інфекцію, викликану Staphylococcus aureus (Стафілокок золотистий) (стійкий до метициліну), Staphylococcus epidermidis (Стафілокок епідермальний), Klebsiella pneumoniae (Клебсієлла пневмонії), Pseudomonas aeruginosa (Паличка синьогнійна), Escherichia coli (Кишкова паличка), Bacillus subtilis (Сінна паличка). Крім того, мазь доглядає за краями рани, забезпечує їх еластичність і запобігає прилипання пов'язки до рани. Пов'язку можна використовувати для місцевого лікування інфікованих ран, опіків першого - другого ступенів і в якості пов'язки, що запобігає інфекції у пацієнтів з ослабленою імунною системою. Це також може бути відмінним рішенням для лікування хронічних ран. Пов'язка може залишатися на рані до 7 днів.

4. Правила використання антисептиків при ранах з інфекцією

Антисептики обмежують розмноження мікроорганізмів або знищують їх, що запобігає розвитку інфекції. При виборі антисептиків слід керуватися двома критеріями: антимікробна активність (ефективність і спектр дії) та ступінь тканинної толерантності (алергенний потенціал, потенційний цитотоксичний ефект).

5. Методи, що підтримують лікування інфікованої рани

З метою покращення процесу загоєння хронічної інфікованої рани та зменшення ризику утворення рубців фахівці у багатьох випадках рекомендують включати фізіотерапевтичні методи до клінічної практики. Вони включають, серед іншого електростимуляцію, магнітотерапію, світлотерапію, лазерну терапію, сонотерапію, кисневу гіпербарію.

При лікуванні інфікованої рани надзвичайно важливо вибрати відповідну спеціальну пов'язку, яка, з одного боку, запобігатиме розмноженню бактерій і створить оптимальне біологічне середовище для загоєння рани, а з іншого боку, забезпечить пацієнтові комфорт і захистить його від додаткового болю. Це рішення може мати величезний вплив на терапевтичний успіх і швидкість загоєння ран.