При звичайній травмі процес загоєння рани займає від 6 до 8 тижнів.
Природа передбачила унікальний механізм, що дозволяє організму відшкодувати збиток, нанесений травмою. Чи буде це невеликий поріз пальця або глибокі ссадна, післяопераційна рана або випадкова травма — організм негайно запустить процес загоєння рани, мета якого — як найшвидше закрити пошкодження.

Загоєння рани — це комплекс змін, що відбуваються безпосередньо в самій рані й оточуючих її тканинах.
Незалежно від типу рани і глибини ураження тканин, процес загоєння рани проходить через три динамічних фази:

1. Фаза запалення (0-5 діб)
Складається з двох послідовних періодів — судинних змін та очищення рани від некротизованих тканин. Припиняється початкова кровотеча, лейкоцити мігрують в область рани завдяки розширенню судин і в наслідок збільшення приникності судинної стінки. Завданням лейкоцитів є захист від інфекції та очищення рани. Крім того, може розвинутись запальна реакція, яку організм використовує для контролю за патогенними факторами.

2. Фаза регенерації (утворення нової тканини)
Регенерація тканин являє собою складний процес, під час якого відбувається утворення коллагену і основної речовини, новоутворення кровоносних судин з розвитком грануляційної тканини в області ранового дефекту. Запальний процес та кількість ексудату зменшується. Оскільки грануляційна тканина не стійка до механічного навантаження — на цій стадії пов’язку слід міняти дуже обережно, щоб не травмувати грануляції. Процеси регенерації починається з 2-ї доби і триває, як правило, до 3 тижнів.

3. Фаза утворення і реорганізації рубця
Загоєння рани завершується процесом епітелізації. Наростання епітеліальних клітин від переферії рани до центру відновлює шкірний покрив.
Якщо поверхневі шари висихають під час цієї стадії загоєння рани, регенерація клітин і, отже, загоєння може сповільнюватися.
Дозрівання сполучної тканини відбувається одночасно з епітелізацією рани.

Хронічні рани. Як правильно та вчасно їх діагностувати?Фаза епітелізації в залежності від морфології тканин може тривати від кількох тижнів до 6 міс.

⇒ Хронічні рани. Як правильно та вчасно їх діагностувати?