Опік - гостре ураження шкірних покривів і тканин під ними. Травма трапляється від опромінення, ураження електричним струмом, хімічними засобами, після температурного впливу. Вдома найчастіше трапляються опіки окропом. Якщо це сталося, діяти треба негайно, оскільки від цього залежить глибина і площа ураження, а також термін відновлення.

Якщо це незначне пошкодження, першу допомогу при опіку руки окропом можна надати самостійно, але при серйозних ураженнях (опіках 3-4 ступеня) слід довіритися лікарям. Ні в якому разі не можна відкривати пухирі, оскільки це загрожує інфікуванням тканин. Заборонено присипати опіки крохмалем, обробляти рану рослинною олією, йодом і іншими спиртовмісними рідинами. Все це може тільки посилити біль і уповільнити загоєння. При особливо глибоких опіках, коли в рану потрапили забруднення і фрагменти одягу, не варто намагатися очистити рану самостійно, а потрібно дочекатися приїзду медиків.

Основні етапи надання першої допомоги при опіках окропом

У перші хвилини після травми потерпілий панікує, знаходиться в розгубленості і шоковому стані. І йому і оточуючим потрібно швидко діяти і в правильній послідовності виконувати основні правила першої допомоги при опіку окропом:

1. Зніміть мокрий одяг, найнебезпечніша тканина - синтетика. Не варто боятися порвати тканину, позбавлятися від неї потрібно в перші ж секунди - рвати, різати ножицями, намагаючись не зачепити пухирі, що з'явилися.
2. Уражену ділянку помістіть під середній напір холодної води з-під крана. Можна наповнити ємність відповідного розміру, якщо потрібно остудити кисть або стопу. Вода зменшить больові відчуття, знизить набряклість, охолодить найближчі до травмованого місця тканини.
3. Через 15 хвилин промокніть пошкоджену ділянку безворсовою серветкою, накладіть стерильну пов'язку. Зафіксуйте пов'язку бинтом або пластирем. Останні не повинні натирати і тиснути, особливо при наявності пухирів.
4. Якщо опіки великі і глибокі, допустимий прийом знеболюючих.

Коли потрібна лікарська допомога при опіку окропом

Чим швидше нададуть першу допомогу при опіках окропом, тим сприятливішим буде прогноз. Важливо в першу чергу оцінити ступінь ураження шкіри. Лікарі виділяють 4 ступеня опіку, у кожної з яких є свої характерні ознаки. Знаючи їх, можна визначити серйозність проблеми і діяти відповідним чином.

 Ступені опіку: 

I -   Для опіків окропом першого ступеня характерним є ураження тільки верхніх шарів шкіри, що супроводжуються почервонінням і невеликим набряком.

II -  Друга ступінь супроводжується появою пухирів, заповнених мутною рідиною. Пацієнт може відчувати сильні больові відчуття. При правильному наданні першої допомоги рубців та інших змін шкіри, як правило, не залишається.
III - При опіках третього ступеня уражається не тільки шкіра, але і м'язова тканина. Пухирі наповнюються кров'ю, людина відчуває сильний біль, може розвинутися шок. При опіках третього ступеня потрібно якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря. Лікування проходить в умовах стаціонару.
IV - Четверта ступінь при опіках окропом зустрічається рідко. Це глибоке ураження шкіри і м'язової тканини аж до кісток з обвуглюванням останніх. Стан дуже важкий і вимагає негайної госпіталізації.

Першу допомогу в домашніх умовах при опіках окропом можна надати при I і II ступенях ураження, коли пошкоджено до 1% від площі тіла (це ділянка розміром не більше долоні). Виняток - опіки обличчя, стоп і статевих органів. Навіть при легкому ураженні тут можуть формуватися рубці. Якщо опік на перший погляд можна віднести до III - IV ступенів, потрібно без зволікання викликати бригаду швидкої допомоги.

Своєчасне і кваліфіковане надання лікарської допомоги допоможе значно поліпшити стан хворого, знизити або попередити ризик інфікування, а також значно прискорити відновлення тканин.

Чого точно не слід робити?

Маючи намір надати першу допомогу при опіках окропом в домашніх умовах, потрібно раз і назавжди запам'ятати, чого ні в якому разі робити не можна. Неправильна обробка рани викликає зворотний ефект, погіршує стан, веде до ускладнень. У домашній аптечці кожного повинні бути засоби швидкої допомоги при опіку окропом, і добре, якщо вони не знадобляться, в іншому випадку вдасться відразу зреагувати.

Заборонено:

  • змащувати обпечену шкіру маззю, олією і жиром. Це веде до інфікування тканин;
  • обробляти опік йодом, спиртом, марганцовкою. Спиртовмісні засоби тільки підсилюють біль, а не допомагають;
  • прикладати лід. Крім обмороження тканин, ніякого ефекту не буде;
  • проколювати пухирі.

Викликати лікаря потрібно відразу, якщо розмір опіку більше долоні у дорослої людини; якщо через 2 дні виявляються ознаки інфікування тканин; а також при опіках 3-4 ступеня.

Адекватна медикаментозна допомога

Після занурення в холодну воду на 15 хвилин ризик поширення ураження на сусідні тканини знижується. Людина, яка надає першу допомогу при опіку окропом, повинна обробити руки антисептичним засобом. Далі потрібно накласти на рану потерпілого атравматичну сітчату мазеву пов'язку. За рахунок сітчатої структури забезпечується добра проникність для повітря та ексудату. Гідрофобна мазева основа зменшує прилипання пов'язки до рани і травматизацію грануляційної тканини при заміні пов'язки. Спеціальне просочення пов'язки буде запобігати інфікуванню і прискорить процес загоєння. Такі пов'язки залишають на рані до 3 днів, що виключає часті перев'язки.

Поверх атравматичної пов'язки можна накласти пластирну пов'язку, щоб поліпшити фіксацію і додатково захистити пошкоджену ділянку від випадкового механічного пошкодження. Або ж можна використовувати самофіксуючий бинт, який забезпечуює повітрообмін і захищає шкіру.

Корисні поради фахівців

Нижче наведено кілька порад травматологів про те, як правильно надається перша допомога при опіках окропом. Радимо зберегти покрокову інструкцію, щоб в екстреному випадку не розгубитися, а відразу вжити всіх необхідних заходів:

1. Охолодження. Руйнування клітин триває ще якийсь час після впливу окропу, тому опік негайно поміщають під холодну воду. Такий простий спосіб зменшить глибину ураження на цілу ступінь (опік 2 ступеня може перейти в 1 і т. д.).

2. Знеболення. Всередину приймається анальгетик або робиться ін'єкція. На рану нічого знеболюючого наносити не можна.

3. Антисептична обробка. В домашній аптечці завжди повинні бути крем або мазь з антисептичними властивостями. Зверху мазь прикривають стерильною пов'язкою. Категорично заборонені спиртовмісні рідини - через них частково постраждалі клітини тканин загинуть.

Звертаємо увагу, що народні методи лікування опіків окропом не тільки не працюють, але ще і несуть потенційну шкоду. Це стосується нанесення зубної пасти, змазування рани сирим яйцем, гусячим жиром і іншими підручними засобами. Сучасна наука і фармакологія пропонують ефективні засоби лікування. І якщо трапився опік окропом, перша допомога в домашніх умовах надається тільки за допомогою спеціально призначених для цього спреїв, мазей і пов'язок.

Щоб розуміти суть дії препаратів і бути обережним при обробці ран, важливо трохи розбиратися в фізіології людини. На шкірі постійно живуть умовно-патогенні мікроорганізми. При зниженні імунітету інфекція отримує «зелене світло». Через опіки шкіра втрачає місцевий імунітет, і умовно-патогенні мікроби стають патогенними. Це загрожує інфікуванням рани, нагноєнням і супутніми ускладненнями.

Опік являє собою первинно інфіковану рану, що вимагає грамотного догляду - антисептичної обробки і стерильної пов'язки. Дрібні пухирі проколювати не потрібно - всередині них міститься стерильна рідина, завдяки якій інфекція не проникне в рану. Перші три дні бажано зберегти пухирі в цілісності. Якщо пухирі великі, тільки лікар може випустити їх вміст через можливий ризик нагноєння. Після розкриття  міхура в стерильних умовах його стінки опадають і прилягають до шкіри, як натуральна пов'язка. Подальші правила догляду за пошкодженою шкірою озвучує фахівець.

Продукцію HARTMANN варто завжди мати в домашній аптечці, щоб, коли буде потрібно перша допомога при опіках окропом в домашніх умовах, можна було негайно ними скористатися.